Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jak se pozná dobrý humor?

04. 10. 2016

     Dobrý humor, nebo chcete-li: duchovní humor, vyjdeme-li z Písma svatého či z naší osobní zkušenosti se pozná podle mého názoru dle těchto znaků:

 

  • Umí odlehčit napjatou atmosféru od lidské sevřenosti pro hlubší očekávání na Boží působení.

  • Umí se ale také zasmát sám sobě, protože bere vážněji Někoho důležitějšího, což je nejvíce patrné ve Starém Zákoně u tzv. velkých a malých proroků.

  • Nakonec umí ironizovat hloupé a nedomyšlené postoje lidí nejen mimo církev, ale také v církvi samé. Ironie a sarkasmus při vyučování hodně pomáhal například apoštolu Pavlovi. Kdo si pozorně přečte jeho dopisy, najde jich více než dost. Také některé hlášky samotného Hospodina - například v první knize Královské u Elijáše, - na adresu Božích nepřátel je podle znalců hebrejštiny jedinečné!

 

     Co si tedy z toho vzít pro sebe? Umějme se, přátelé, zasmát – od srdce a někdy i z plných plic, - sami sobě. Copak nejsme z Božího pohledu tolikrát legrační? Když se staráme a nemusíme. Když se strachujeme, a přitom to neumíme ovlivnit. Nebo když jsme příliš důležití, a přitom nemáme v rukou jediný den svého života navíc. Pokud nám laskavý a trefný humor pomůže malinko se od sebe osvobodit, je pro nás vždycky velikým darem!

(Z deníku JK.)